При купівлі нерухомості важливо обрати надійного забудовника Найкраще звернутися до фахівця, який допоможе Вам це зробити, та консультуватиме в процесі придбавання житла. Повірте, до того часу, коли Ви переїдете у нове житло, Вам ще не раз знадобиться допомога юриста. І краще, щоб ця допомога полягала в оформленні документів, ніж була пов’язана із судовими процесами. Покупка нерухомості — це велике капіталовкладення, тому не логічно економити незначний відсоток на послугах юриста, а потім мати проблеми чи втратити 100% вкладеної суми.
Ви можете перевірити забудовника і самостійно. Але пам’ятайте, самостійна перевірка може бути недостатньою, щоб виявити шахрайство.
У цій статті розкажемо Вам, на які 3 базові критертії потрібно звернути увагу, щоб перевірити забудовника.
І. Інформація щодо земельної ділянки, на якій будується будинок
- Вимагайте у забудовника документ, який підтверджує право на землю.
- Перевірте земельну ділянку, на якій будуватиметься будинок. На сайті Публічної кадастрової карти є відкрита база даних, у якій Ви можете перевірити розташування ділянки, кадастровий номер, форму власності, площу, та особливо — цільове призначення.
- Перевірте, чи на земельну ділянку не накладені арешти чи заборони. Таку інформацію Ви можете отримати у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.
- Перевірте, чи земельна ділянка не належить до історичного ареалу. Будівництво на ділянках історико-культурного призначення можливі, але у випадках суспільних потреб і за наявності дозволу Міністерства культури.
До речі, якщо відомості про землю є у кадастрі, то це ще не означає, що ділянка не перебуває під оскарженням, чи стосовно неї немає судових процесів.
ІІ. Документи на будівництво
- Перевірте, чи отримав забудовник містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки, дозвіл на виконання будівельних робіт, ліцензію підрядника на здійснення будівництва. Ці документи повинні містити планувальні та архітектурні вимоги до проектування і будівництва. Інформацію Ви також можете отримати із сайтів місцевих рад.
- Візьміть у забудовника завірені копії експертного висновку та проекту будівництва. Цей документ містить відомості про кількість поверхів будинку, про матеріали, які використовуватимуть для будівництва тощо.
До речі, завіряти потрібно всі сторінки документів.
Моніторинг діяльності забудовника
- Перевірте, хто засновник компанії забудовника, якими видами діяльності займається, чи не перебуває компанія в стані припинення або банкрутства, чи відкриті на забудовника виконавчі провадження, чи наявні у компанії непогашені борги. Чи судився із покупцями через порушення їхніх прав. Цю інформацію Ви можете отримати, зробивши запит у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань а також у Державній фіскальній службі.
- Промоніторте в інтернеті інформацію про репутацію забудовника: скільки років працює на ринку, скільки будинків збудовано та введено в експлуатацію, чи були у минулому в забудовника, чи пов’язаних з ним осіб, скандальні будівельні історії, чи веде компанія відкриту інформацію про свою діяльність, хід будівництва.
До речі, важливо перевірити не тільки інформацію про діяльність компанії забудовника, а й діяльність власника(ів) та кінцевих бенефіціарів.
І наостанок:
Якщо Ви купили квартиру, яка ще будується — контролюйте процес та темпи будівництва. Контролюйте, чи дотримується забудовник проекту, чи використовує домовлені для будівництва матеріали.
Довір’яйте людям, але майте для цього вагомі причини. А ще краще — здійсніть юридичну перевірку новобудови, щоб бути впевненими на 100%, в який об’єкт краще інвестувати.